Konkursy krajowe:
- Narodowe Centrum Nauki
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Konkursy zagraniczne:
KONKURSY KRAJOWE
Od 15 czerwca 2018 r. otwarty został nabór wniosków w konkursach MAESTRO 10, HARMONIA 10, SONATA BIS 8 oraz SHENG 1. Nabór wniosków będzie trwał do 17 września 2018 r. Pracowników naukowych i doktorantów UKSW obowiązuje wewnętrzny termin składania wniosków do 15 sierpnia 2018 r.
Pełną treść ogłoszenia o konkursie znajdą Państwo, klikając poniżej w nazwę odpowiedniego konkursu.
- MAESTRO 10 – na projekty badawcze dla doświadczonych naukowców mające na celu realizację pionierskich badań naukowych,w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, wykraczających poza dotychczasowy stan wiedzy, i których efektem mogą być odkrycia naukowe;
- HARMONIA 10 – na projekty badawcze realizowane w ramach współpracy międzynarodowej;
- SONATA BIS 8 – na projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu naukowego, realizowane przez osoby posiadające stopień naukowy lub tytuł naukowy, które uzyskały stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem;
- SHENG 1 – na polsko-chińskie projekty badawcze.
- DIALOG – Celem programu jest wsparcie działań służących budowaniu współpracy i trwałych relacji między podmiotami działającymi w obszarze nauki a podmiotami działającymi w sferze społeczno-gospodarczej. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym do 30 czerwca 2019 r. W celu złożenia wniosku prosimy o kontakt z Biurem ds. Badań Naukowych.
- MONOGRAFIE – Do 10 września 2018 r. trwa nabór prac w ramach Programu Monografie. Program realizowany jest przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i umożliwia wydanie wyłanianych w konkursie, oryginalnych i wcześniej niepublikowanych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. Laureatom konkursu Fundacja zapewnia pokrycie kosztów wydania pracy w serii Monografie FNP.
- Tango 3 – Od 14 czerwca 2018 r. do 21 września 2018 r. oraz od 21 września do 20 grudnia 2018 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju prowadzi nabór wniosków w ramach konkursu Tango 3. W ramach konkursu możliwe jest pozyskanie środków na praktyczne wykorzystanie uzyskanych wyników badań podstawowych.
KONKURSY ZAGRANICZNE
- Horyzont 2020 – Komisja Europejska ogłosiła nowe konkursy na międzynarodowe projekty realizowane przez konsorcja badawcze. Konkursy dotyczą 6 obszarów w priorytecie Wyzwanie Społeczne: Zdrowie, Bezpieczeństwo żywnościowe, Transport, Klimat i środowisko, Europa w zmieniającym się świecie, Bezpieczne społeczeństwa. Szczegółowe omówienie obszarów badawczych znajduje się w Programach Pracy.
- Stypendia Marii Skłodowskiej-Curie – 12 kwietnia został ogłoszony konkurs na stypendia indywidualne Marii Skłodowskiej Curie. Stypendia dotyczą realizacji indywidualnego projektu badawczego w instytucji naukowej lub w przedsiębiorstwie w Europie i/lub poza jej granicami, a także udziału w konferencjach oraz szkoleniach. Kierownikiem składanego projektu może być naukowiec ze stopniem doktora lub z co najmniej 4-letnim doświadczeniem badawczym. Wniosek może dotyczyć dowolnego obszaru badań. Wyróżnia się dwa typy projektów: European Fellowships i Global Fellowships: European Fellowships umożliwiają realizację grantu od 12 do 24 miesięcy w dowolnym kraju UE lub stowarzyszonym (obowiązuje reguła mobilności).Global Fellowships dają możliwość realizacji grantu najpierw w kraju trzecim (od 12 do 24 miesięcy), a następnie obowiązkowy 12 miesięczny powrót do Europy (tę fazę można realizować także w Polsce).
Konkurs uproszczony
Fundacja wspiera projekty i zamierzenia w dziedzinie nauki i badań naukowych, które przyczyniają się do porozumienia między narodami, a tym samym do integracji europejskiej. W ramach tego ogólnopaństwowego zadania szczególne znaczenie przypada projektom wywodzącym się z polsko-niemieckiego pogranicza.
Zasadą jest, że projekty i zamierzenia powinny być realizowane w ramach polsko-niemieckiej współpracy przez studentów, naukowców i badaczy obu krajów. Kooperację tę można rozszerzyć, dobierając także partnerów z innych krajów.
- Projekty muszą byċ realizowane w ramach współpracy pomiędzy polskimi i niemieckimi partnerami. Wyjątki są możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach.
- Dotacja PNFN może stanowić najwyżej 70% kosztów całkowitych projektu. 30% wydatków zbiorowych powinny stanowiċ środki własne lub inne źródła finansowania.
- Od 2018 r. fundacja wyznaczyła ze względu na ograniczone środki finansowe priorytet wspierania projektów o długofalowym działaniu (np. projekty, które mają szansę uzyskania dodatkowych środków z innych źródeł finasnowania na kontynuację przedsięwzięcia lub perspektywę rozwinięcia z przyznanej dotacji większego projektu). Taki aspekt powinien zostać ujęty we wniosku w opisie projektu pod pkt. 4.)
- Wnioskodawca, który jest zarazem odbiorcą dotacji PNFN w innym projekcie konkursu uproszczonego, jest uprawniony do zlożenia wniosku dopiero po jego terminowym i prawidłowym rozliczeniu. Poszczególne instytuty danego uniwersytetu są rozumiane jako różni wnioskodawcy.
W ramach konkursu uproszczonego można uzyskać wsparcie do 10 tys. euro – strona internetowa konkursu uproszczonego.